MRCD410R-2

BENDER MRCD410R-2 – MRCD® type A en modulær fejlstrømsafbryder med NFC & Modbus RTU – kun 18 mm

Beskyttelsesudstyret MRCD410R-2 er en type A modulær fejlstrømsenhed (AC- og pulserende DC-følsom) til brug sammen med en afbryder med underspændingsudløser (UVR) iht. IEC/EN 60947-2 anneks M, og giver pålidelig, standardkonform supplerende beskyttelse i TN- og TT-system. Den ultra-kompakte opbygning – kun 1 modul / 18mm på DIN-skinne – gør den ideel i kompakte eltavler og retrofit. Flere muligheder for indstilling: Direkte ved brug af værktøj, eller med NFC og/eller RS-485/Modbus RTU som forenkler parameteropsætning og integration og giver mulighed for direkte udlæsning af aktuelle værdier. Udstyret er egnet og beregnet til TN-System og TT-Systemer iht. IEC/HD 60364-5-53 og DS/HD 60364-5-53:2022+AC:2022.

Serien kan anvendes til fejlbeskyttelse, beskyttelse mod termiske virkninger og til brug for selektiv afbrydelseIndstilling og valg af egnet målestrømstransformer skal svare til anlæggets krav og driftsforhold på installationsstedet.

Kort om MRCD410R-2

  • Supplerende beskyttelse (RCD) ved sammenbygning med afbryder iht. IEC/EN 60947-2 anneks M, som er UVR-udløst.
  • Optager kun 18 mm DIN plads – minimal plads, maksimal funktion.
  • NFC og RS-485/Modbus RTU til hurtig indstilling samt overvågning/styring.
  • Udviklet til installation i fx styretavler / fordelingstavle iht. DS/EN IEC 61439-1,-2 eller tilsvarende beskyttede miljøer; plomberingsdæksel medfølger og skal monteres.
  • Indstilling af mærkeudløsestrøm IΔn i området 10mA… 30A (Fabriksindstillet 30mA)
  • Fastindstillet udløsetid ved IΔn ≤ 30 mA =  0 s
  • Indstilbar udløsetid IΔn > 30 mA i området 0…10 s (Fabriksindstillet 0 sek.)
  • Afbrydelsestid / Reaktionstid:
    • 1 x IΔn ≤ 180 ms
    • 2 x IΔn ≤ 130 ms
    • 5 x IΔn ≤ 20 ms

 

Kompatibel målestrømstransformer (CT)

MRCD410R-2 anvendes med ekstern BENDER målestrømstransformer i enten CTAC/CTAS/CTA…-serien eller i WR/WS-serien (udvælges efter applikation og montageforhold). Korrekt CT-valg, type og størrelse efter lederdimension, strøm og montageforhold skal matche anlæggets krav og lokale driftsbetingelser.

FAQ

Spørgsmål: Er MRCD410R en fejlstrømsafbryder (RCD)?
Svar: Ja. MRCD410R er en MRCD® (type A) fejlstrømsafbryder iht. IEC/EN 60947-2, anneks M. Den måler reststrøm og udløser en ekstern afbryder via underspændingsudløser (UVR); selve afbrydelsen sker i den tilsluttede maksimalafbryder/minikredsafbryder. Beskyttelsesudstyret er egnet- og beregnet til fejlbeskyttelse i TN-System og TT-system; indstilling kan foretages både ved brug af værktøj eller via NFC og/eller RS-485/Modbus RTU, hvorved indstillingsdata kan overføres og aktuel værdi af lækstrøm og/eller fejlstrøm kan udlæses/overvåges.

Spørgsmål: Hvilke nettyper understøttes?
Svar: TN-System og TT-system iht. IEC/HD 60364-5-53 / DIN VDE 0100-530.

Spørgsmål: Hvordan sættes adresse og parametre?
Svar: Via T/R-knappen (BCD-visning i LED) eller via Modbus RTUNFC kan overføre forkonfiguration fra app.

Kort sagt: MRCD410R kombinerer maksimal funktionalitet på minimal plads – 18 mmNFC-parametreringModbus RTU og standardkonform MRCD-beskyttelse i TN/TT-anlæg. Kontakt os for projekteringshjælp og valg af korrekt CT-løsning.

Lagervare
Hvad er beskyttelsesudstyr?
Fejlstrømsafbryder RCD ifm.a. Modulær fejlstrømsafbryder MRCD®, Fejlstrømsovervågning og Fejlstrømsovervågningsudstyr RCM, System til fejlstrømsovervågning RCMS.

Et MRCD® er en moduler fejlstrømsafbryder (RCD) i type B udførelse - primært for anvendelse i industrielle installationer – deraf produktnavnet MRCDB. En modulær fejlstrømsafbryder er egnet og beregnet til installation i et TN-system og i et TT-system.

Fejlstrømsmoduler anvendes permanent til at overvåge installationer i jordede net (TN- og TT-systemer) for fejlstrømme og lækstrømme til jord. Summen af strømmene i alle spændingsførende ledere, bortset fra beskyttelseslederen (PE), måles ved hjælp af en måletransformer (sumstrømstransformer).

Som udgangspunkt anvendes reststrømsovervågningsudstyr (forkortelse: RCM, Residual Current Monitor), uden sammenbygning med koblingsudstyr, for at give brugeren information og meddelelse, langt før der sker afbrydelse af en RCD.

Reststrømsovervågningsudstyr måler-, registrerer og alarmere tidligt og sikkert om enhver forringelse af installationen isolationsniveau, lækstrøm og fejlstrøm.

Ofte installeres beskyttelsesudstyr i denne kategori som fejlbeskyttelse i forbindelse med elektrisk sikkerhed på maskiner og særligt ved frekvensomformer og drev, industrirobotter, maskinbygning, fødevare- og emballagemaskiner, kran teknologi, jernbane, bygningsinstallation, vedvarende energi (vindkraft og PV-anlæg), datacenter, UPS-forsyning.

Endvidere som fejlbeskyttelse (tidligere: beskyttelse mod indirekte berøring) i elektriske køretøjer, ladestander men også til forsyning af ventilationsanlæg, havneterminaler, og inden for olie- og gasindustrien hvor der stilles særligt store krav til driftssikkerhed og pålidelighed, og omfatter derfor udstyr til både personbeskyttelse og beskyttelse mod brand.

Funktioner

  • T/R-knap med hurtig adgang til RESETTESTNFC-tilstandadresseindstilling og PROTECT-lås.
  • Kontaktfeedback-indgang til bekræftelse af, at afbryderen rent faktisk er koblet i ønsket stilling.
  • RS-485 installation: anvend tvistet, skærmet par, 120 Ω afslutning i begge ender, skærm til PE.
  • Push-in-klemmer for hurtig montage (ledertværsnit 0,25–1,5 mm²)

Standarder

  • IEC/EN 60947-2 anneks M – MRCD® i kombination med en afbryder udstyret med underspændingsudløser.
  • IEC/HD 60364-5-53 og DS/HD 60364-5-53:2022 + AC:2022  – Installation, koordinering og selektivitet for beskyttelsesudstyr i TT-/TN-system.
  • IEC 60364-4-41 og DS/HD 60364-4-41 – Fejlbeskyttelse (beskyttelse mod indirekte berøring).
  • IEC 60364-4-42 og DS/HD 60364-4-42 – Beskyttelse mod termiske påvirkninger.
  • IEC 60364-4-43 og DS/HD 60364-4-43:2010 + Ret.1:2021 – overstrømsbeskyttelse (system/ledere); MRCD supplerer med reststrømbeskyttelse, men erstatter ikke overstrømsbeskyttelse.

Ordre information

Type Forsyning SKU nr.
MRCD410R-24 DC 24 V B74602020
MRCD410R-2 AC/DC 100…240 V B74603020

Brug for type B (frekvensomformere, EV o.l.) Se vores MRCDB423-D-1 (MRCD® type B, IEC/EN 60947-2 anneks M).

Downloads

Produkt Dokument type Filstørrelse Upload dato Se fil Download Kopier link
MRCD410R Quickstart 2,74 MB 15.08.2025 Se PDF Download
MRCD410R Manual 6,45 MB 10.10.2025 Se PDF Download
MRCDB4xx EU Overensstemmelseserklæring 99,16 KB 19.08.2025 Se PDF Download
MRCD410R Datablad 1,86 MB 10.10.2025 Se PDF Download